Cost of Living in

Jaynagar-Majilpur

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $322 $813
Without rent $186 $577
Rent & Utilities $129.58 $207.57
Food $147 $426
Transport $41.82 $122.41
Monthly salary after tax $602.61
Quality of life 39.23
Population 25.9K

The average cost of living in Jaynagar-Majilpur is $322, which is in the top 99% of the most expensive cities in the world, ranked th out of in our global list, th out of in India , and th out of in West Bengal.

The median after-tax salary is $602.61, which is enough to cover living expenses for 1.9 months.

india flagJaynagar-Majilpur
Prices for goods and services inJaynagar-Majilpur are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $322 /
Without rent $186 /
Rent & Utilities $129.58 /
Food $147 /
Transport $41.82 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 140.12$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 67.59$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 119.8$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 188.2$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 16.82$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 35.78$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 8.67$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 8.19$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1179$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 702$
Eating Out
Lunch Menu 2.07$
Dinner in a Restaurant, for 2 10.61$
Fast food meal, equiv. McDonald's 3.63$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 1.06$
Cappuccino 1.77$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.26$
Transportation
Local transport ticket 0.21$
Monthly ticket local transport 21.04$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 3.29$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.1$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.56$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 0.51$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.7$
Eggs, x12 0.7$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 4.54$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 3.32$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 5.71$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.57$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 0.71$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.53$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 0.44$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.26$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 0.54$
Water, 1 L or 1 qt 0.14$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.15$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 4.49$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.06$
Cigarette pack 1.91$
Cold medicince, 1 week 1.93$
Hair Shampoo 3.61$
Toilet paper, 4 rolls 2.7$
Toothpaste, 1 tube 1.01$
Other
Gym Membership, 1 month 19.33$
Cinema Ticket, 1 person 3.94$
Doctor's visit 9.69$
Haircut, simple 3.48$
Brand Jeans 21.84$
Brand Sneakers 42.56$
Daycare or Preschool, 1 month 45.3$
International Primary School, 1 year 1495$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

Jaynagar-Majilpur Cost of Living comparisons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *