Cost of living

Jaynagar-Majilpur

compared to

Rampur Parhat

hira
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
Cost of living one person
$322
$316
Cost of living Family
$813
$857
One person rent
$186
$244
Family rent
$577
$734
Food expenses
$147
$135
Transport expenses
$41.82
$48.76
Monthly salary after tax
$602.61
$491.32
Quality of life
39.23
52.23
Population
25.9K
9.5K

The average cost of living in Jaynagar-Majilpur ($322) is 2% more expensive than in Rampur Parhat ($316). Jaynagar-Majilpur ranked 1880th vs 1891th for Rampur Parhat in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Jaynagar-Majilpur compared to 1.6 months in Rampur Parhat .

Eating Out
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
Lunch Menu
$2.07
$1.78
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.61
$13.51
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.63
$4.81
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
$1.17
Cappuccino
$1.77
$1.31
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.29
Rent & Utilities
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.12
$106.09
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$67.59
$79.48
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$119.8
$92.54
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$188.2
$219.02
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$16.82
$16.69
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.78
$35.97
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.67
$8.65
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.19
$10.63
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1179
$1324
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$702
$562
Transportation
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
Local transport ticket
$0.21
$0.15
Monthly ticket local transport
$21.04
$18.78
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.29
$3.44
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1
$1
Groceries
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
$0.59
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.39
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.67
Eggs, x12
$0.7
$0.73
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
$3.99
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.32
$2.88
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.71
$8.33
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
$1.27
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
$0.7
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.71
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.53
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.3
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.4
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.15
$1.16
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.49
$3.59
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
$1.15
Cigarette pack
$1.91
$2.65
Cold medicince, 1 week
$1.93
$1.54
Hair Shampoo
$3.61
$3.94
Toilet paper, 4 rolls
$2.7
$2.72
Toothpaste, 1 tube
$1.01
$0.76
Other
Jaynagar-Majilpur
Rampur Parhat
Gym Membership, 1 month
$19.33
$22.52
Cinema Ticket, 1 person
$3.94
$3.98
Doctor's visit
$9.69
$10.47
Haircut, simple
$3.48
$2.48
Brand Jeans
$21.84
$16.06
Brand Sneakers
$42.56
$39.08
Daycare or Preschool, 1 month
$45.3
$42.67
International Primary School, 1 year
$1495
$1633

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *