Cost of living

Jaynagar-Majilpur

compared to

Jhalida

hira
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
Cost of living one person
$322
$340
Cost of living Family
$813
$779
One person rent
$186
$178
Family rent
$577
$727
Food expenses
$147
$135
Transport expenses
$41.82
$35.73
Monthly salary after tax
$602.61
$603.09
Quality of life
39.23
38.95
Population
25.9K
19.5K

The average cost of living in Jaynagar-Majilpur ($322) is 6% less expensive than in Jhalida ($340). Jaynagar-Majilpur ranked 1880th vs 1841th for Jhalida in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Jaynagar-Majilpur compared to 1.8 months in Jhalida .

Eating Out
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
Lunch Menu
$2.07
$1.74
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.61
$13.09
Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.63
$4.82
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
$1.19
Cappuccino
$1.77
$1.46
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.26
$0.31
Rent & Utilities
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$140.12
$141.33
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$67.59
$77.56
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$119.8
$97.79
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$188.2
$239.49
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$16.82
$24.22
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.78
$38.59
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.67
$6.74
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.19
$10.79
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1179
$1284
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$702
$497
Transportation
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
Local transport ticket
$0.21
$0.17
Monthly ticket local transport
$21.04
$21.02
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.29
$2.63
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1
$1.28
Groceries
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
$0.59
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.53
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
$0.53
Eggs, x12
$0.7
$0.82
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
$4.73
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.32
$2.88
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.71
$7.44
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
$1.76
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
$0.86
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.53
$0.54
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.44
$0.47
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
$0.28
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.14
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.15
$0.92
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.49
$3.98
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
$1.16
Cigarette pack
$1.91
$2.07
Cold medicince, 1 week
$1.93
$1.67
Hair Shampoo
$3.61
$4.3
Toilet paper, 4 rolls
$2.7
$2.38
Toothpaste, 1 tube
$1.01
$1.01
Other
Jaynagar-Majilpur
Jhalida
Gym Membership, 1 month
$19.33
$25.9
Cinema Ticket, 1 person
$3.94
$4.05
Doctor's visit
$9.69
$10.94
Haircut, simple
$3.48
$2.61
Brand Jeans
$21.84
$19.75
Brand Sneakers
$42.56
$40.6
Daycare or Preschool, 1 month
$45.3
$45
International Primary School, 1 year
$1495
$1532

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *