Cost of Living in

Jayal

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $383 $885
Without rent $246 $527
Rent & Utilities $100.29 $178.37
Food $129 $396
Transport $39.21 $108.11
Monthly salary after tax $647.72
Quality of life 52.36
Population 17K

The average cost of living in Jayal is $383, which is in the top 98% of the most expensive cities in the world, ranked th out of in our global list, th out of in India , and th out of in West Bengal.

The median after-tax salary is $647.72, which is enough to cover living expenses for 1.7 months.

india flagJayal
Prices for goods and services inJayal are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $383 /
Without rent $246 /
Rent & Utilities $100.29 /
Food $129 /
Transport $39.21 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 105.65$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 88.25$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 109.54$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 226.3$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 24.28$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 36.6$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 7.29$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 8.25$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1235$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 628$
Eating Out
Lunch Menu 2.08$
Dinner in a Restaurant, for 2 13.38$
Fast food meal, equiv. McDonald's 5.09$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 1.23$
Cappuccino 1.48$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.24$
Transportation
Local transport ticket 0.21$
Monthly ticket local transport 21.17$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 2.68$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 0.97$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.56$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 0.44$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.61$
Eggs, x12 0.72$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 4.12$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 2.34$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 5.63$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.66$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 0.73$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.55$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 0.41$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.27$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 0.5$
Water, 1 L or 1 qt 0.1$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.11$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 4.42$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.45$
Cigarette pack 2.58$
Cold medicince, 1 week 1.83$
Hair Shampoo 3.2$
Toilet paper, 4 rolls 2.64$
Toothpaste, 1 tube 0.76$
Other
Gym Membership, 1 month 18.49$
Cinema Ticket, 1 person 4.5$
Doctor's visit 12.36$
Haircut, simple 2.75$
Brand Jeans 17.14$
Brand Sneakers 37.38$
Daycare or Preschool, 1 month 55.42$
International Primary School, 1 year 1800$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

cities near Jayal

Jayal Cost of Living comparisons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *