Cost of living

Kaliyaganj

compared to

Jayal

hira
Kaliyaganj
Jayal
Cost of living one person
$325
$383
Cost of living Family
$972
$885
One person rent
$219
$246
Family rent
$570
$527
Food expenses
$115
$129
Transport expenses
$41.68
$39.21
Monthly salary after tax
$562.99
$647.72
Quality of life
36.97
52.36
Population
53.5K
17K

The average cost of living in Kaliyaganj ($325) is 16% less expensive than in Jayal ($383). Kaliyaganj ranked 1869th vs 1740th for Jayal in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.8 months in Kaliyaganj compared to 1.7 months in Jayal .

Eating Out
Kaliyaganj
Jayal
Lunch Menu
$1.9
$2.08
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.66
$13.38
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.75
$5.09
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.35
$1.23
Cappuccino
$1.47
$1.48
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.28
$0.24
Rent & Utilities
Kaliyaganj
Jayal
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$114.87
$105.65
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$81.3
$88.25
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$90.82
$109.54
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$194.22
$226.3
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.49
$24.28
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$27.32
$36.6
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.65
$7.29
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$10.41
$8.25
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1333
$1235
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$488
$628
Transportation
Kaliyaganj
Jayal
Local transport ticket
$0.14
$0.21
Monthly ticket local transport
$17.43
$21.17
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.67
$2.68
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.11
$0.97
Groceries
Kaliyaganj
Jayal
Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
$0.56
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
$0.44
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
$0.61
Eggs, x12
$0.91
$0.72
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.64
$4.12
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.49
$2.34
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.78
$5.63
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
$1.66
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
$0.73
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
$0.55
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
$0.41
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.3
$0.27
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.32
$1.11
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.64
$4.42
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.47
$1.45
Cigarette pack
$2.26
$2.58
Cold medicince, 1 week
$1.94
$1.83
Hair Shampoo
$4.34
$3.2
Toilet paper, 4 rolls
$2.25
$2.64
Toothpaste, 1 tube
$0.85
$0.76
Other
Kaliyaganj
Jayal
Gym Membership, 1 month
$19.42
$18.49
Cinema Ticket, 1 person
$4.48
$4.5
Doctor's visit
$12.5
$12.36
Haircut, simple
$2.51
$2.75
Brand Jeans
$17.92
$17.14
Brand Sneakers
$36.3
$37.38
Daycare or Preschool, 1 month
$47.76
$55.42
International Primary School, 1 year
$1736
$1800

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *