Cost of living

Jayal

compared to

Belpukur

hira
Jayal
Belpukur
Cost of living one person
$383
$358
Cost of living Family
$885
$831
One person rent
$246
$184
Family rent
$527
$526
Food expenses
$129
$127
Transport expenses
$39.21
$42.43
Monthly salary after tax
$647.72
$692.51
Quality of life
52.36
51.81
Population
17K
13.0K

The average cost of living in Jayal ($383) is 7% more expensive than in Belpukur ($358). Jayal ranked 1740th vs 1800th for Belpukur in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.7 months in Jayal compared to 2 months in Belpukur .

Eating Out
Jayal
Belpukur
Lunch Menu
$2.08
$1.82
Dinner in a Restaurant, for 2
$13.38
$13.37
Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.09
$4.04
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.23
$0.98
Cappuccino
$1.48
$1.33
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.24
$0.27
Rent & Utilities
Jayal
Belpukur
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$105.65
$138.59
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$88.25
$89.85
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$109.54
$102.02
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$226.3
$230.15
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24.28
$24.23
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.6
$35.97
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.29
$8.19
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$8.25
$10.63
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1235
$1237
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$628
$606
Transportation
Jayal
Belpukur
Local transport ticket
$0.21
$0.19
Monthly ticket local transport
$21.17
$21.05
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.68
$3.47
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97
$0.95
Groceries
Jayal
Belpukur
Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
$0.46
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.44
$0.44
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
$0.53
Eggs, x12
$0.72
$0.91
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.12
$4.87
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
$2.69
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.63
$8.3
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
$1.36
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
$0.61
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.49
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
$0.48
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
$0.26
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
$0.46
Water, 1 L or 1 qt
$0.1
$0.14
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.11
$1.14
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.42
$4.06
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.45
$1.55
Cigarette pack
$2.58
$2
Cold medicince, 1 week
$1.83
$2.17
Hair Shampoo
$3.2
$4.12
Toilet paper, 4 rolls
$2.64
$2.57
Toothpaste, 1 tube
$0.76
$0.98
Other
Jayal
Belpukur
Gym Membership, 1 month
$18.49
$18.48
Cinema Ticket, 1 person
$4.5
$4
Doctor's visit
$12.36
$11.19
Haircut, simple
$2.75
$2.65
Brand Jeans
$17.14
$21.28
Brand Sneakers
$37.38
$40.11
Daycare or Preschool, 1 month
$55.42
$48.98
International Primary School, 1 year
$1800
$1994

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *