Cost of Living in

Nalhati

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $300 $709
Without rent $222 $722
Rent & Utilities $100.27 $176.74
Food $126 $425
Transport $47.61 $127.54
Monthly salary after tax $656.92
Quality of life 49.24
Population 41.5K

The average cost of living in Nalhati is $300, which is in the top 99% of the most expensive cities in the world, ranked th out of in our global list, th out of in India , and th out of in West Bengal.

The median after-tax salary is $656.92, which is enough to cover living expenses for 2.2 months.

india flagNalhati
Prices for goods and services inNalhati are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $300 /
Without rent $222 /
Rent & Utilities $100.27 /
Food $126 /
Transport $47.61 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 126.92$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 68.31$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 98.81$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 179.05$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 18.62$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 29.41$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 7.23$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 9.6$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1069$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 505$
Eating Out
Lunch Menu 2.14$
Dinner in a Restaurant, for 2 11.95$
Fast food meal, equiv. McDonald's 4.65$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 0.99$
Cappuccino 1.32$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.28$
Transportation
Local transport ticket 0.15$
Monthly ticket local transport 17.49$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 2.53$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.03$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.5$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 0.47$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.62$
Eggs, x12 0.76$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 5.31$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 2.24$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 7.79$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.79$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 0.64$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.72$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 0.55$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.33$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 0.42$
Water, 1 L or 1 qt 0.13$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.32$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 4.07$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.1$
Cigarette pack 2.55$
Cold medicince, 1 week 1.71$
Hair Shampoo 4.26$
Toilet paper, 4 rolls 2.51$
Toothpaste, 1 tube 1.07$
Other
Gym Membership, 1 month 20.79$
Cinema Ticket, 1 person 4.2$
Doctor's visit 11.77$
Haircut, simple 2.99$
Brand Jeans 17.98$
Brand Sneakers 48.2$
Daycare or Preschool, 1 month 50.78$
International Primary School, 1 year 1466$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

Nalhati Cost of Living comparisons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *