Cost of living

Nalhati

compared to

Pakarya Harsidhi

hira
Nalhati
Pakarya Harsidhi
Cost of living one person
$300
$379
Cost of living Family
$709
$962
One person rent
$222
$179
Family rent
$722
$549
Food expenses
$126
$163
Transport expenses
$47.61
$48.69
Monthly salary after tax
$656.92
$569.38
Quality of life
49.24
47.16
Population
41.5K
14.5K

The average cost of living in Nalhati ($300) is 21% less expensive than in Pakarya Harsidhi ($379). Nalhati ranked 1928th vs 1749th for Pakarya Harsidhi in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 2.2 months in Nalhati compared to 1.6 months in Pakarya Harsidhi .

Eating Out
Nalhati
Pakarya Harsidhi
Lunch Menu
$2.14
$1.8
Dinner in a Restaurant, for 2
$11.95
$10.82
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.65
$3.64
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.99
$1.13
Cappuccino
$1.32
$1.28
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.28
$0.25
Rent & Utilities
Nalhati
Pakarya Harsidhi
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$126.92
$112.87
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$68.31
$74.74
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$98.81
$86.44
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$179.05
$171.52
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.62
$24.5
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$29.41
$35.96
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.23
$6.92
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$9.6
$7.52
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1069
$1008
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$505
$644
Transportation
Nalhati
Pakarya Harsidhi
Local transport ticket
$0.15
$0.15
Monthly ticket local transport
$17.49
$20.23
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.53
$2.49
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.03
$0.92
Groceries
Nalhati
Pakarya Harsidhi
Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
$0.65
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.47
$0.48
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
$0.58
Eggs, x12
$0.76
$0.75
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.31
$4.94
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.24
$2.9
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.79
$6.78
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
$1.78
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
$0.86
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.5
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
$0.49
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.33
$0.29
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
$0.5
Water, 1 L or 1 qt
$0.13
$0.12
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.32
$1.2
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.07
$3.92
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.1
$1.37
Cigarette pack
$2.55
$1.87
Cold medicince, 1 week
$1.71
$1.64
Hair Shampoo
$4.26
$3.05
Toilet paper, 4 rolls
$2.51
$2.1
Toothpaste, 1 tube
$1.07
$0.81
Other
Nalhati
Pakarya Harsidhi
Gym Membership, 1 month
$20.79
$21.02
Cinema Ticket, 1 person
$4.2
$4.56
Doctor's visit
$11.77
$11.12
Haircut, simple
$2.99
$3.26
Brand Jeans
$17.98
$21.34
Brand Sneakers
$48.2
$36.97
Daycare or Preschool, 1 month
$50.78
$59.56
International Primary School, 1 year
$1466
$1823

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *