Cost of Living in

Jhargram

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $363 $757
Without rent $175 $626
Rent & Utilities $102.26 $195.68
Food $112 $312
Transport $40.25 $90.67
Monthly salary after tax $629.28
Quality of life 40.2
Population 61.7K

The average cost of living in Jhargram is $363, which is in the top 98% of the most expensive cities in the world, ranked th out of in our global list, th out of in India , and th out of in West Bengal.

The median after-tax salary is $629.28, which is enough to cover living expenses for 1.8 months.

india flagJhargram
Prices for goods and services inJhargram are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $363 /
Without rent $175 /
Rent & Utilities $102.26 /
Food $112 /
Transport $40.25 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 139.54$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 66.86$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 119.27$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 195.18$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 21.49$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 34.04$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 8.16$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 8.05$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1326$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 502$
Eating Out
Lunch Menu 2.05$
Dinner in a Restaurant, for 2 13.06$
Fast food meal, equiv. McDonald's 4.47$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 1.11$
Cappuccino 1.37$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.33$
Transportation
Local transport ticket 0.19$
Monthly ticket local transport 14.51$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 2.67$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.03$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.64$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 0.45$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.54$
Eggs, x12 0.9$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 4.07$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 2.89$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 5.75$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.31$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 0.63$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.56$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 0.57$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.31$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 0.51$
Water, 1 L or 1 qt 0.1$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.23$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 3.61$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.04$
Cigarette pack 1.88$
Cold medicince, 1 week 1.54$
Hair Shampoo 3.52$
Toilet paper, 4 rolls 2.03$
Toothpaste, 1 tube 1.1$
Other
Gym Membership, 1 month 27.42$
Cinema Ticket, 1 person 3.88$
Doctor's visit 12.62$
Haircut, simple 2.92$
Brand Jeans 20.63$
Brand Sneakers 40.2$
Daycare or Preschool, 1 month 41.92$
International Primary School, 1 year 1706$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

Jhargram Cost of Living comparisons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *