Cost of living

Mangobandar

compared to

Jhargram

hira
Mangobandar
Jhargram
Cost of living one person
$354
$363
Cost of living Family
$760
$757
One person rent
$194
$175
Family rent
$691
$626
Food expenses
$145
$112
Transport expenses
$40.35
$40.25
Monthly salary after tax
$643.35
$629.28
Quality of life
49.63
40.2
Population
10.8K
61.7K

The average cost of living in Mangobandar ($354) is 3% less expensive than in Jhargram ($363). Mangobandar ranked 1805th vs 1787th for Jhargram in the list of the most expensive cities in the world.

The average after-tax salary is enough to cover living expenses for 1.9 months in Mangobandar compared to 1.8 months in Jhargram .

Eating Out
Mangobandar
Jhargram
Lunch Menu
$1.76
$2.05
Dinner in a Restaurant, for 2
$10.45
$13.06
Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.21
$4.47
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.99
$1.11
Cappuccino
$1.42
$1.37
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.22
$0.33
Rent & Utilities
Mangobandar
Jhargram
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$133.47
$139.54
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$98.71
$66.86
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$95.63
$119.27
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$184.14
$195.18
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$17.81
$21.49
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$39.61
$34.04
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.03
$8.16
Mortgage Interest Rate for 20 Years
$7.74
$8.05
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1102
$1326
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$519
$502
Transportation
Mangobandar
Jhargram
Local transport ticket
$0.18
$0.19
Monthly ticket local transport
$20
$14.51
Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.81
$2.67
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
$1.03
Groceries
Mangobandar
Jhargram
Milk, 1 L or 1 qt
$0.47
$0.64
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.51
$0.45
Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
$0.54
Eggs, x12
$0.83
$0.9
Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.37
$4.07
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.19
$2.89
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.17
$5.75
Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.63
$1.31
Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.76
$0.63
Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
$0.56
Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
$0.57
Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.23
$0.31
Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
$0.51
Water, 1 L or 1 qt
$0.11
$0.1
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.94
$1.23
Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.82
$3.61
Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.15
$1.04
Cigarette pack
$2.27
$1.88
Cold medicince, 1 week
$1.73
$1.54
Hair Shampoo
$3.11
$3.52
Toilet paper, 4 rolls
$2.59
$2.03
Toothpaste, 1 tube
$1.02
$1.1
Other
Mangobandar
Jhargram
Gym Membership, 1 month
$26.8
$27.42
Cinema Ticket, 1 person
$4.96
$3.88
Doctor's visit
$9.32
$12.62
Haircut, simple
$3
$2.92
Brand Jeans
$16.5
$20.63
Brand Sneakers
$35.2
$40.2
Daycare or Preschool, 1 month
$59.98
$41.92
International Primary School, 1 year
$1816
$1706

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *