Cost of Living in
Yerevan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1436 | $3006 |
Without rent | $592 | $1859 |
Rent & Utilities | $791.48 | $1190.48 |
Food | $456 | $1148 |
Transport | $44.22 | $102.99 |
Monthly salary after tax | $622.19 | |
Quality of life | 51.72 | |
Life expectancy | 84.41 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 901.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1436 | / |
Without rent | $592 | / |
Rent & Utilities | $791.48 | / |
Food | $456 | / |
Transport | $44.22 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 758.68$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 534.64$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1850.39$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 929.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 72.22$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 118.73$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.38$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3488$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1894$ |
Lunch Menu | 10.86$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 62.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cappuccino | 3.04$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.27$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.39$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.62$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.68$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.86$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Eggs, x12 | 2.93$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.43$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.18$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.73$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.03$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cigarette pack | 2.24$ |
Cold medicince, 1 week | 5.7$ |
Hair Shampoo | 3.64$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.95$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.17$ |
Gym Membership, 1 month | 132.86$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.58$ |
Doctor's visit | 35.71$ |
Haircut, simple | 7.72$ |
Brand Jeans | 104.67$ |
Brand Sneakers | 142.36$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 344.66$ |
International Primary School, 1 year | 8974$ |