Cost of Living in
Wagga Wagga

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1362 | $4062 |
Without rent | $803 | $3209 |
Rent & Utilities | $683.51 | $1327.56 |
Food | $504 | $1660 |
Transport | $78.9 | $141.03 |
Monthly salary after tax | $3756.13 | |
Quality of life | 84.48 | |
Life expectancy | 81.77 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 45.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1362 | / |
Without rent | $803 | / |
Rent & Utilities | $683.51 | / |
Food | $504 | / |
Transport | $78.9 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 648.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 646.48$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1490.88$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1214.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.15$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 110.45$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 76.47$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.17$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3380$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2634$ |
Lunch Menu | 14.38$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 98.25$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.43$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.46$ |
Cappuccino | 3.42$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.56$ |
Local transport ticket | 2.73$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 72.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.41$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.64$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.07$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.64$ |
Eggs, x12 | 4.21$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.66$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.68$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 6.36$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.11$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.6$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.97$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 19.94$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.51$ |
Cigarette pack | 22.21$ |
Cold medicince, 1 week | 6.55$ |
Hair Shampoo | 4.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.36$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.25$ |
Gym Membership, 1 month | 23.39$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 17.02$ |
Doctor's visit | 59.17$ |
Haircut, simple | 14.69$ |
Brand Jeans | 93.79$ |
Brand Sneakers | 133.13$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1593.16$ |
International Primary School, 1 year | 17030$ |