Population
68.4K
Cost of living
$1689
Victoria (Australia)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $412 | $955 |
Without rent | $199 | $587 |
Rent & Utilities | $209.64 | $342.26 |
Food | $181 | $388 |
Transport | $36.85 | $134.12 |
Monthly salary after tax | $250.3 | |
Quality of life | 40.65 | |
Life expectancy | 76.71 | |
English speaking % | 19% | |
Population | 355.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $412 | / |
Without rent | $199 | / |
Rent & Utilities | $209.64 | / |
Food | $181 | / |
Transport | $36.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 111.41$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 59.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 190.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 106.96$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 60.1$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 80.58$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 84.7$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 18.6$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 359$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 159$ |
Lunch Menu | 2.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 11.68$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.78$ |
Cappuccino | 1.22$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.53$ |
Local transport ticket | 0.41$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.34$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.75$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.62$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.22$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Eggs, x12 | 1.35$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.21$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.41$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.73$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.91$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.92$ |
Cigarette pack | 1.82$ |
Cold medicince, 1 week | 3.61$ |
Hair Shampoo | 3.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.59$ |
Gym Membership, 1 month | 12.42$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.81$ |
Doctor's visit | 13.42$ |
Haircut, simple | 2.62$ |
Brand Jeans | 16.49$ |
Brand Sneakers | 51.91$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 46.57$ |
International Primary School, 1 year | 1267$ |