Cost of Living in
La Victoria

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $933 | $2143 |
Without rent | $673 | $1847 |
Rent & Utilities | $222.54 | $414.68 |
Food | $488 | $1040 |
Transport | $62.96 | $194.47 |
Monthly salary after tax | $215.96 | |
Quality of life | 18.13 | |
Population | 231.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $933 | 58 / 63 |
Without rent | $673 | 58 / 63 |
Rent & Utilities | $222.54 | 51 / 63 |
Food | $488 | 58 / 63 |
Transport | $62.96 | 18 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 207.17$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 118.48$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 411.4$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 250.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 8.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 12.14$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 39.14$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 21.67$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 446$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 417$ |
Lunch Menu | 13.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.39$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.89$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.7$ |
Local transport ticket | 0.5$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 31.47$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.58$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.24$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Eggs, x12 | 2.81$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.32$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.22$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.81$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.91$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.23$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.76$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.83$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.36$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cigarette pack | 2.67$ |
Cold medicince, 1 week | 5.94$ |
Hair Shampoo | 6.06$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.89$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.02$ |
Gym Membership, 1 month | 38.6$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.83$ |
Doctor's visit | 41.21$ |
Haircut, simple | 9.09$ |
Brand Jeans | 51.1$ |
Brand Sneakers | 109.5$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 76.32$ |
International Primary School, 1 year | 4426$ |