Cost of Living in
Carupano

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $791 | $1894 |
Without rent | $446 | $1550 |
Rent & Utilities | $258.52 | $593.51 |
Food | $327 | $881 |
Transport | $51.9 | $165.24 |
Monthly salary after tax | $169.48 | |
Quality of life | 13.66 | |
Population | 174.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $791 | 44 / 63 |
Without rent | $446 | 11 / 63 |
Rent & Utilities | $258.52 | 56 / 63 |
Food | $327 | 16 / 63 |
Transport | $51.9 | 6 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 160.47$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 146.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 627.39$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 614.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 20.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 26.56$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 21.35$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 505$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 258$ |
Lunch Menu | 8.37$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 38.41$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.87$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cappuccino | 2.54$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.48$ |
Local transport ticket | 0.53$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 23.56$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 25.79$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.67$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Eggs, x12 | 1.89$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.27$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.96$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.45$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.89$ |
Cigarette pack | 1.69$ |
Cold medicince, 1 week | 3.98$ |
Hair Shampoo | 6.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.41$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.15$ |
Gym Membership, 1 month | 39.19$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.6$ |
Doctor's visit | 48.7$ |
Haircut, simple | 11.47$ |
Brand Jeans | 45.04$ |
Brand Sneakers | 79.87$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 68.45$ |
International Primary School, 1 year | 4926$ |