Cost of Living in
Araure

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $741 | $1814 |
Without rent | $577 | $1785 |
Rent & Utilities | $141.81 | $326.97 |
Food | $438 | $1211 |
Transport | $71.73 | $144.74 |
Monthly salary after tax | $146.72 | |
Quality of life | 14.57 | |
Population | 222.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $741 | 35 / 63 |
Without rent | $577 | 40 / 63 |
Rent & Utilities | $141.81 | 17 / 63 |
Food | $438 | 53 / 63 |
Transport | $71.73 | 26 / 63 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 236.35$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 140.29$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 452.2$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 241.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 6.62$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 12.84$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 34.82$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 24.28$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 225$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 628$ |
Lunch Menu | 12.23$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.43$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.63$ |
Cappuccino | 2.57$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.37$ |
Local transport ticket | 0.47$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.2$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 24.51$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.51$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.28$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Eggs, x12 | 2.89$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.25$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.62$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.02$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.88$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.06$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.05$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.52$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cigarette pack | 2.88$ |
Cold medicince, 1 week | 6.6$ |
Hair Shampoo | 5.76$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.92$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.6$ |
Gym Membership, 1 month | 28.65$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.07$ |
Doctor's visit | 31.6$ |
Haircut, simple | 7.5$ |
Brand Jeans | 52.77$ |
Brand Sneakers | 101.12$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 75.59$ |
International Primary School, 1 year | 4921$ |