Cost of Living in
Venezuela

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | $1813 |
Without rent | $607 | $1719 |
Rent & Utilities | $190.43 | $374.6 |
Food | $352 | $850 |
Transport | $122.02 | $326.02 |
Monthly salary after tax | $158.04 | |
Quality of life | 32.79 | |
Human freedom index | 3.4 | |
Life expectancy | 72.89 | |
English speaking % | 8.74% | |
Population | 28.9M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | 113 / 208 |
Without rent | $607 | 65 / 208 |
Rent & Utilities | $190.43 | 190 / 208 |
Food | $352 | 80 / 208 |
Transport | $122.02 | 24 / 208 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 166.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 141.05$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 472.04$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 286.02$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 17.78$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 25.35$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 40.09$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 24.17$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 503$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 454$ |
Lunch Menu | 9.15$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.63$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.5$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.42$ |
Cappuccino | 2.82$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.52$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 29.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.51$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.76$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.92$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Eggs, x12 | 3.14$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.18$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.51$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.44$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.48$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.33$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.49$ |
Cigarette pack | 3.5$ |
Cold medicince, 1 week | 5.97$ |
Hair Shampoo | 5.54$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.56$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.37$ |
Gym Membership, 1 month | 41.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.8$ |
Doctor's visit | 39.8$ |
Haircut, simple | 9.67$ |
Brand Jeans | 56.43$ |
Brand Sneakers | 105.33$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 91.61$ |
International Primary School, 1 year | 5757$ |