Cost of Living in
Paysandu

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1264 | $2756 |
Without rent | $688 | $2119 |
Rent & Utilities | $584.22 | $934.23 |
Food | $477 | $1052 |
Transport | $136.88 | $437.28 |
Monthly salary after tax | $1123.85 | |
Quality of life | 74.37 | |
Life expectancy | 74.62 | |
Population | 1.5M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1264 | / |
Without rent | $688 | / |
Rent & Utilities | $584.22 | / |
Food | $477 | / |
Transport | $136.88 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 637.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 324.24$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 798.97$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 537.12$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.97$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 132.82$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 37.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2847$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2284$ |
Lunch Menu | 15.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 52.08$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.3$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.69$ |
Cappuccino | 3.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.65$ |
Local transport ticket | 1.09$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.09$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.05$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Eggs, x12 | 5.02$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.81$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.27$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.8$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.71$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.24$ |
Cigarette pack | 4.53$ |
Cold medicince, 1 week | 6.51$ |
Hair Shampoo | 7.32$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.55$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.32$ |
Gym Membership, 1 month | 48.25$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.37$ |
Doctor's visit | 61.14$ |
Haircut, simple | 11.02$ |
Brand Jeans | 102.43$ |
Brand Sneakers | 112.76$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 430.56$ |
International Primary School, 1 year | 9366$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Punta del Este | |
2 | Artigas | |
3 | Pando | |
4 | Lavalleja | |
5 | Colonia (Uruguay) | |
6 | Chuy (Uruguay) | |
7 | Flores (Uruguay) | |
8 | San Jose (Uruguay) | |
9 | Salto | |
10 | Florida (Uruguay) | |
11 | Tacuarembo | |
12 | Ciudad de la Costa | |
13 | Durazno | |
14 | Minas | |
15 | Paysandu | |
16 | Barros Blancos | |
17 | Montevideo | |
18 | Canelones | |
19 | Treinta y Tres | |
20 | Maldonado | |
21 | Rocha | |
22 | Soriano | |
23 | Rivera | |
24 | Rio Negro (Uruguay) | |
25 | Mercedes (Uruguay) | |
26 | Cerro Largo | |
27 | Melo | |