Cost of Living in
Montevideo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1252 | $3226 |
Without rent | $647 | $1941 |
Rent & Utilities | $454.15 | $1022.92 |
Food | $551 | $1020 |
Transport | $199.62 | $408.92 |
Monthly salary after tax | $1272.19 | |
Quality of life | 67.41 | |
Life expectancy | 72.89 | |
Population | 1.5M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1252 | / |
Without rent | $647 | / |
Rent & Utilities | $454.15 | / |
Food | $551 | / |
Transport | $199.62 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 585.9$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 365.92$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1069.82$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 724.45$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 143.73$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 34$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3053$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3116$ |
Lunch Menu | 11.4$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.55$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.32$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.92$ |
Cappuccino | 4.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.83$ |
Local transport ticket | 1.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 26.17$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.3$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.15$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Eggs, x12 | 5.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.06$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.32$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.95$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.7$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.05$ |
Cigarette pack | 6.14$ |
Cold medicince, 1 week | 6.81$ |
Hair Shampoo | 7.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.76$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.6$ |
Gym Membership, 1 month | 48.8$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.69$ |
Doctor's visit | 80.72$ |
Haircut, simple | 9.63$ |
Brand Jeans | 104.53$ |
Brand Sneakers | 135.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 315.73$ |
International Primary School, 1 year | 8967$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Punta del Este | |
2 | Artigas | |
3 | Pando | |
4 | Lavalleja | |
5 | Colonia (Uruguay) | |
6 | Chuy (Uruguay) | |
7 | Flores (Uruguay) | |
8 | San Jose (Uruguay) | |
9 | Salto | |
10 | Florida (Uruguay) | |
11 | Tacuarembo | |
12 | Ciudad de la Costa | |
13 | Durazno | |
14 | Minas | |
15 | Paysandu | |
16 | Barros Blancos | |
17 | Montevideo | |
18 | Canelones | |
19 | Treinta y Tres | |
20 | Maldonado | |
21 | Rocha | |
22 | Soriano | |
23 | Rivera | |
24 | Rio Negro (Uruguay) | |
25 | Mercedes (Uruguay) | |
26 | Cerro Largo | |
27 | Melo | |