Cost of Living in
Minas

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1276 | $3568 |
Without rent | $778 | $2408 |
Rent & Utilities | $592.98 | $991.37 |
Food | $518 | $1295 |
Transport | $138.58 | $562.32 |
Monthly salary after tax | $1322.19 | |
Quality of life | 74.24 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1276 | 14 / 24 |
Without rent | $778 | 17 / 24 |
Rent & Utilities | $592.98 | 17 / 24 |
Food | $518 | 20 / 24 |
Transport | $138.58 | 9 / 24 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 453.3$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 352.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1045.38$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 660.31$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 93.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 134.6$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 43.16$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.81$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3320$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3085$ |
Lunch Menu | 14.41$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.8$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.29$ |
Cappuccino | 4.4$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.71$ |
Local transport ticket | 1.08$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.81$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 25.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.81$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.88$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Eggs, x12 | 4.61$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.05$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.12$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.26$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 4.1$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.53$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.47$ |
Cigarette pack | 5.62$ |
Cold medicince, 1 week | 8.05$ |
Hair Shampoo | 6.24$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.86$ |
Gym Membership, 1 month | 46.44$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 9.43$ |
Doctor's visit | 61.08$ |
Haircut, simple | 11.73$ |
Brand Jeans | 106.08$ |
Brand Sneakers | 134.54$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 326.59$ |
International Primary School, 1 year | 7116$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Punta del Este | |
2 | Artigas | |
3 | Pando | |
4 | Lavalleja | |
5 | Chuy (Uruguay) | |
6 | San Jose (Uruguay) | |
7 | Salto | |
8 | Florida (Uruguay) | |
9 | Ciudad de la Costa | |
10 | Durazno | |
11 | Minas | |
12 | Barros Blancos | |
13 | Montevideo | |
14 | Canelones | |
15 | Treinta y Tres | |
16 | Maldonado | |
17 | Rocha | |
18 | Soriano | |
19 | Rivera | |
20 | Mercedes (Uruguay) | |
21 | Tacuarembo | |
22 | Paysandu | |
23 | Cerro Largo | |
24 | Melo | |