Cost of Living in
Cerro Largo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | $1837 |
Without rent | $364 | $1222 |
Rent & Utilities | $360.68 | $396.02 |
Food | $246 | $902 |
Transport | $52.63 | $141.11 |
Monthly salary after tax | $808.82 | |
Quality of life | 45.21 | |
Population | 62.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | 2 / 24 |
Without rent | $364 | 1 / 24 |
Rent & Utilities | $360.68 | 4 / 24 |
Food | $246 | 1 / 24 |
Transport | $52.63 | 4 / 24 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 252.92$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 188.35$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 355.48$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 348.51$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 48.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 86.14$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.34$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2933$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2091$ |
Lunch Menu | 7.83$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 19.93$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.96$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.87$ |
Cappuccino | 2.88$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.2$ |
Local transport ticket | 0.9$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.55$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.19$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Eggs, x12 | 1.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.17$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.03$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.21$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.36$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.82$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 3.24$ |
Cold medicince, 1 week | 10.93$ |
Hair Shampoo | 6.06$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.06$ |
Gym Membership, 1 month | 20.42$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.45$ |
Doctor's visit | 32.33$ |
Haircut, simple | 5.05$ |
Brand Jeans | 55.32$ |
Brand Sneakers | 81.98$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 297.29$ |
International Primary School, 1 year | 6325$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Punta del Este | |
2 | Artigas | |
3 | Pando | |
4 | Lavalleja | |
5 | Chuy (Uruguay) | |
6 | San Jose (Uruguay) | |
7 | Salto | |
8 | Florida (Uruguay) | |
9 | Ciudad de la Costa | |
10 | Durazno | |
11 | Minas | |
12 | Barros Blancos | |
13 | Montevideo | |
14 | Canelones | |
15 | Treinta y Tres | |
16 | Maldonado | |
17 | Rocha | |
18 | Soriano | |
19 | Rivera | |
20 | Mercedes (Uruguay) | |
21 | Tacuarembo | |
22 | Paysandu | |
23 | Cerro Largo | |
24 | Melo | |