Cost of Living in
Weymouth

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2810 | $5894 |
Without rent | $776 | $2960 |
Rent & Utilities | $1414.86 | $2587.16 |
Food | $746 | $1326 |
Transport | $85.83 | $218.67 |
Monthly salary after tax | $3760.24 | |
Human freedom index | 9.06 | |
Life expectancy | 61.6 | |
English speaking % | 105.29% | |
Population | 369.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2810 | 1 / 0 |
Without rent | $776 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1414.86 | 1 / 0 |
Food | $746 | 1 / 0 |
Transport | $85.83 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1434.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1284.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2754.69$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2098.36$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.78$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 201.4$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 77.29$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4846$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3091$ |
Lunch Menu | 20.85$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 73.84$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.79$ |
Cappuccino | 5.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.81$ |
Local transport ticket | 2.28$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 64.56$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.64$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.82$ |
Eggs, x12 | 4.31$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.62$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 13.66$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.81$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.38$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.65$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.37$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.42$ |
Cigarette pack | 11.56$ |
Cold medicince, 1 week | 10.72$ |
Hair Shampoo | 5.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.63$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.41$ |
Gym Membership, 1 month | 47.9$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.16$ |
Doctor's visit | 135.73$ |
Haircut, simple | 21.51$ |
Brand Jeans | 58.34$ |
Brand Sneakers | 87.79$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1566.15$ |
International Primary School, 1 year | 22500$ |