Cost of Living in
Westphalia (United States)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2270 | $5501 |
Without rent | $728 | $3308 |
Rent & Utilities | $1471.81 | $2374.04 |
Food | $499 | $1402 |
Transport | $113.94 | $275.57 |
Monthly salary after tax | $4537.8 | |
Human freedom index | 7.88 | |
Life expectancy | 68.11 | |
English speaking % | 89% | |
Population | 363.9M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2270 | 1 / 0 |
Without rent | $728 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1471.81 | 1 / 0 |
Food | $499 | 1 / 0 |
Transport | $113.94 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1755.68$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1178.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2447.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2286.92$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 114.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 149.8$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 68.46$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.56$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5470$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3610$ |
Lunch Menu | 18.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 80.33$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.29$ |
Cappuccino | 6.35$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.97$ |
Local transport ticket | 2.08$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.49$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.42$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.04$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 4.91$ |
Eggs, x12 | 3.36$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.68$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.2$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.51$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 5.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.8$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.25$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.8$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 17.07$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.86$ |
Cigarette pack | 10.73$ |
Cold medicince, 1 week | 10.75$ |
Hair Shampoo | 5.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.71$ |
Gym Membership, 1 month | 50.02$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.74$ |
Doctor's visit | 130.97$ |
Haircut, simple | 23.3$ |
Brand Jeans | 51.45$ |
Brand Sneakers | 92.18$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1247.49$ |
International Primary School, 1 year | 23367$ |