Cost of Living in
Westmont

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2830 | $6258 |
Without rent | $1024 | $2949 |
Rent & Utilities | $1470.55 | $3183.57 |
Food | $689 | $1415 |
Transport | $83.11 | $256.75 |
Monthly salary after tax | $4202.43 | |
Human freedom index | 9.01 | |
Life expectancy | 90.24 | |
English speaking % | 79.3% | |
Population | 393.3M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2830 | 1 / 0 |
Without rent | $1024 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1470.55 | 1 / 0 |
Food | $689 | 1 / 0 |
Transport | $83.11 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 2016.72$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1305.93$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3116.07$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2875.72$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 112.76$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 195.58$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 66.98$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5481$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3093$ |
Lunch Menu | 20.31$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 69.83$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.28$ |
Cappuccino | 6.34$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.75$ |
Local transport ticket | 2.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 79.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.19$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 4.66$ |
Eggs, x12 | 4.03$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.59$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.27$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.02$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 5.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.03$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.55$ |
Cigarette pack | 9.12$ |
Cold medicince, 1 week | 10.73$ |
Hair Shampoo | 6.44$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.11$ |
Toothpaste, 1 tube | 2$ |
Gym Membership, 1 month | 58.87$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.83$ |
Doctor's visit | 109.84$ |
Haircut, simple | 16.16$ |
Brand Jeans | 53.43$ |
Brand Sneakers | 99.6$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1505.92$ |
International Primary School, 1 year | 23708$ |