Cost of Living in
Valencia West

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2372 | $5808 |
Without rent | $838 | $3018 |
Rent & Utilities | $1289.44 | $2375.74 |
Food | $690 | $1398 |
Transport | $106.42 | $308.95 |
Monthly salary after tax | $3795.95 | |
Human freedom index | 8.65 | |
Life expectancy | 87.31 | |
English speaking % | 111.08% | |
Population | 375.3M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2372 | 1 / 0 |
Without rent | $838 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1289.44 | 1 / 0 |
Food | $690 | 1 / 0 |
Transport | $106.42 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1948.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1431.89$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3286.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2987.54$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 138.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 218.74$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 76.34$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.57$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4669$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2924$ |
Lunch Menu | 16.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 73.64$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.84$ |
Cappuccino | 4.63$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.19$ |
Local transport ticket | 2.24$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 77.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.6$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.13$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.1$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.75$ |
Eggs, x12 | 3.12$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.24$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.09$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.58$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.1$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.7$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.17$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.72$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.32$ |
Cigarette pack | 12.1$ |
Cold medicince, 1 week | 8.15$ |
Hair Shampoo | 6.72$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.62$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.53$ |
Gym Membership, 1 month | 47.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.2$ |
Doctor's visit | 121.5$ |
Haircut, simple | 22.31$ |
Brand Jeans | 44.91$ |
Brand Sneakers | 99.33$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1460.29$ |
International Primary School, 1 year | 18395$ |