Cost of Living in
US Virgin Islands

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1987 | $5693 |
Without rent | $1123 | $3211 |
Rent & Utilities | $1414.76 | $3662.82 |
Food | $914 | $2573 |
Transport | $94.31 | $213.35 |
Monthly salary after tax | $2894.38 | |
Population | 93.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1987 | 1 / 0 |
Without rent | $1123 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1414.76 | 1 / 0 |
Food | $914 | 1 / 0 |
Transport | $94.31 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1456.24$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1079.23$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2203.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2371.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 206.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 283.1$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 95.76$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.35$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2423$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1984$ |
Lunch Menu | 30.89$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 146.89$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.94$ |
Cappuccino | 7.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.56$ |
Local transport ticket | 1.55$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 36.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.41$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 3.26$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 4.71$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 6.05$ |
Eggs, x12 | 6.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 18.16$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 17.6$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 17.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 9.03$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 5.23$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 6.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.46$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.79$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.43$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.97$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.22$ |
Cigarette pack | 5.21$ |
Cold medicince, 1 week | 11.32$ |
Hair Shampoo | 7.36$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.86$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.15$ |
Gym Membership, 1 month | 112.23$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.59$ |
Doctor's visit | 67.75$ |
Haircut, simple | 16.65$ |
Brand Jeans | 59.46$ |
Brand Sneakers | 91.44$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 902.56$ |
International Primary School, 1 year | 11631$ |