Cost of Living in
Two Rivers

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2336 | $4909 |
Without rent | $1019 | $3290 |
Rent & Utilities | $1799.53 | $2685.45 |
Food | $733 | $1917 |
Transport | $109.34 | $283.22 |
Monthly salary after tax | $5424.79 | |
Human freedom index | 10.02 | |
Life expectancy | 85.54 | |
English speaking % | 87.85% | |
Population | 362.2M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2336 | 1 / 0 |
Without rent | $1019 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1799.53 | 1 / 0 |
Food | $733 | 1 / 0 |
Transport | $109.34 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1429.28$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1186.01$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2694.73$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2318.42$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 116.34$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 207.23$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 70.01$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.04$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3733$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3641$ |
Lunch Menu | 15.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 91.79$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.69$ |
Cappuccino | 5.97$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.07$ |
Local transport ticket | 2.16$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 68.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.03$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.91$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.96$ |
Eggs, x12 | 3.72$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 14.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 12.54$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.68$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.72$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 5.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.68$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.14$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.14$ |
Cigarette pack | 11.7$ |
Cold medicince, 1 week | 8.75$ |
Hair Shampoo | 4.82$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.22$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.87$ |
Gym Membership, 1 month | 59.53$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.21$ |
Doctor's visit | 97.86$ |
Haircut, simple | 17.49$ |
Brand Jeans | 52.93$ |
Brand Sneakers | 101.54$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1636.51$ |
International Primary School, 1 year | 17225$ |