Cost of Living in
Tucker

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2596 | $5522 |
Without rent | $923 | $2353 |
Rent & Utilities | $1279.13 | $2307.07 |
Food | $623 | $1790 |
Transport | $108.8 | $321.74 |
Monthly salary after tax | $4279.76 | |
Human freedom index | 8.55 | |
Life expectancy | 88.32 | |
English speaking % | 94.85% | |
Population | 282.6M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2596 | 1 / 0 |
Without rent | $923 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $1279.13 | 1 / 0 |
Food | $623 | 1 / 0 |
Transport | $108.8 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1527.65$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1097.11$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3365.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2331.7$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.83$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 162.49$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 57.51$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.2$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5405$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3664$ |
Lunch Menu | 16.8$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 67.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 12.46$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.56$ |
Cappuccino | 4.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.6$ |
Local transport ticket | 2.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 67.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 5.17$ |
Eggs, x12 | 4.42$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 12.22$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.62$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.72$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.25$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.27$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.31$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.65$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.62$ |
Cigarette pack | 8.76$ |
Cold medicince, 1 week | 8.97$ |
Hair Shampoo | 4.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.8$ |
Gym Membership, 1 month | 58.59$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 13.24$ |
Doctor's visit | 104.28$ |
Haircut, simple | 21.73$ |
Brand Jeans | 58.61$ |
Brand Sneakers | 81.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1444.14$ |
International Primary School, 1 year | 17191$ |