Cost of Living in
Livingston (United Kingdom)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1884 | $5770 |
Without rent | $882 | $3437 |
Rent & Utilities | $1650.38 | $2334.47 |
Food | $459 | $1165 |
Transport | $146.56 | $512.74 |
Monthly salary after tax | $3819.99 | |
Human freedom index | 7.45 | |
Life expectancy | 78.35 | |
English speaking % | 113.91% | |
Population | 64.6M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1884 | 45 / 141 |
Without rent | $882 | 100 / 141 |
Rent & Utilities | $1650.38 | 136 / 141 |
Food | $459 | 27 / 141 |
Transport | $146.56 | 79 / 141 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1727.25$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1228.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2244.87$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2424.1$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 217.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 307.41$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.41$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.8$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7193$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5525$ |
Lunch Menu | 19.45$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 65.81$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.67$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.26$ |
Cappuccino | 4.1$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.58$ |
Local transport ticket | 3.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 76.77$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.72$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.6$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.46$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.31$ |
Eggs, x12 | 3.47$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.98$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.34$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.37$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.5$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.58$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.5$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.34$ |
Cigarette pack | 18.11$ |
Cold medicince, 1 week | 5.98$ |
Hair Shampoo | 5.9$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.14$ |
Gym Membership, 1 month | 40.47$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.4$ |
Doctor's visit | 136.5$ |
Haircut, simple | 13.26$ |
Brand Jeans | 95.52$ |
Brand Sneakers | 106.93$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1864.12$ |
International Primary School, 1 year | 21536$ |