Cost of Living in
British Virgin Islands

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2532 | $6789 |
Without rent | $918 | $3189 |
Rent & Utilities | $1488.87 | $3483.71 |
Food | $714 | $1698 |
Transport | $96.37 | $297.45 |
Monthly salary after tax | $1787.42 | |
Population | 32.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2532 | 128 / 141 |
Without rent | $918 | 112 / 141 |
Rent & Utilities | $1488.87 | 119 / 141 |
Food | $714 | 139 / 141 |
Transport | $96.37 | 41 / 141 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1384.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 981.24$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3915.18$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 3207.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 93.88$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 194.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 124.16$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.93$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5637$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4835$ |
Lunch Menu | 15.22$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 69.43$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.25$ |
Cappuccino | 3.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.92$ |
Local transport ticket | 4.61$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 111.83$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 37.15$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.97$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.59$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.6$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 4.01$ |
Eggs, x12 | 5.88$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 20.62$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.35$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.56$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.61$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 7.34$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.56$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 4.01$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.43$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.06$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.46$ |
Cigarette pack | 5.03$ |
Cold medicince, 1 week | 11.44$ |
Hair Shampoo | 9.53$ |
Toilet paper, 4 rolls | 5.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 5.23$ |
Gym Membership, 1 month | 112.61$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.61$ |
Doctor's visit | 106.67$ |
Haircut, simple | 26.43$ |
Brand Jeans | 53.9$ |
Brand Sneakers | 132.85$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 418.45$ |
International Primary School, 1 year | 9323$ |