Cost of Living in
Boston

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2171 | $5264 |
Without rent | $823 | $2440 |
Rent & Utilities | $1225.44 | $2901.09 |
Food | $457 | $1505 |
Transport | $177.98 | $487.01 |
Monthly salary after tax | $3414.41 | |
Human freedom index | 9.3 | |
Life expectancy | 66.47 | |
English speaking % | 101.47% | |
Population | 71.7M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2171 | 91 / 141 |
Without rent | $823 | 79 / 141 |
Rent & Utilities | $1225.44 | 68 / 141 |
Food | $457 | 25 / 141 |
Transport | $177.98 | 120 / 141 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1765.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1144.93$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3287.67$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2465.4$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 184.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 214.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42.39$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.56$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8454$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5114$ |
Lunch Menu | 16.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 90.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.06$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.78$ |
Cappuccino | 3.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.41$ |
Local transport ticket | 3.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 100.73$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.76$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.37$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Eggs, x12 | 3.44$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.02$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.52$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.38$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.33$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.18$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.69$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.64$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.12$ |
Cigarette pack | 17.23$ |
Cold medicince, 1 week | 7.23$ |
Hair Shampoo | 4.18$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.41$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.89$ |
Gym Membership, 1 month | 53.32$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.14$ |
Doctor's visit | 114.99$ |
Haircut, simple | 17.71$ |
Brand Jeans | 87.41$ |
Brand Sneakers | 116.71$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1611.7$ |
International Primary School, 1 year | 22195$ |