Population
48.3K
Cost of living
$647
Tavush
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $647 | $1425 |
Without rent | $371 | $906 |
Rent & Utilities | $234.64 | $410.13 |
Food | $249 | $593 |
Transport | $20.15 | $47.62 |
Monthly salary after tax | $315.55 | |
Quality of life | 36.4 | |
Life expectancy | 83.18 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 48.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $647 | / |
Without rent | $371 | / |
Rent & Utilities | $234.64 | / |
Food | $249 | / |
Transport | $20.15 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 298.04$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 196.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 810.58$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 362.2$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 26.56$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 38.47$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.77$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.16$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1821$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 796$ |
Lunch Menu | 8$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.93$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.4$ |
Cappuccino | 3.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.62$ |
Local transport ticket | 0.21$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 16.36$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.67$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.55$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Eggs, x12 | 1.35$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.44$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.85$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.69$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.36$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.29$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.33$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.24$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 2.63$ |
Cold medicince, 1 week | 7.03$ |
Hair Shampoo | 4.96$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.67$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.46$ |
Gym Membership, 1 month | 15.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.97$ |
Doctor's visit | 23.76$ |
Haircut, simple | 10.19$ |
Brand Jeans | 55.03$ |
Brand Sneakers | 137.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 135.35$ |
International Primary School, 1 year | 5429$ |