Cost of Living in
Sunshine Coast

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1991 | $3441 |
Without rent | $768 | $2408 |
Rent & Utilities | $964.22 | $1607.95 |
Food | $585 | $1319 |
Transport | $71.3 | $189.15 |
Monthly salary after tax | $4250.74 | |
Quality of life | 75.36 | |
Life expectancy | 67.89 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 239.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1991 | / |
Without rent | $768 | / |
Rent & Utilities | $964.22 | / |
Food | $585 | / |
Transport | $71.3 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1396.24$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 919.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1930.2$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1889.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 80.71$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 112.68$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 43.07$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.78$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8820$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4565$ |
Lunch Menu | 19.77$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 79.03$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.65$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.32$ |
Cappuccino | 3.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.47$ |
Local transport ticket | 1.56$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.29$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.3$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.42$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.39$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Eggs, x12 | 4.26$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.85$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.8$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.79$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.42$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.59$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.2$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.64$ |
Cigarette pack | 28.27$ |
Cold medicince, 1 week | 5.78$ |
Hair Shampoo | 5.13$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.7$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.99$ |
Gym Membership, 1 month | 44.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.59$ |
Doctor's visit | 49.36$ |
Haircut, simple | 17.71$ |
Brand Jeans | 57.36$ |
Brand Sneakers | 67.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 328.83$ |
International Primary School, 1 year | 6840$ |