Cost of Living in
Velenje (Stajerska)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1128 | $2346 |
Without rent | $536 | $1731 |
Rent & Utilities | $487.29 | $724.21 |
Food | $400 | $1290 |
Transport | $27.36 | $99.57 |
Monthly salary after tax | $1356.07 | |
Quality of life | 51.58 | |
Life expectancy | 82.21 | |
Population | 536 |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1128 | 73 / 204 |
Without rent | $536 | 67 / 204 |
Rent & Utilities | $487.29 | 35 / 204 |
Food | $400 | 75 / 204 |
Transport | $27.36 | 4 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 517.37$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 461.62$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1032.45$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 514.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 122.97$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 190.84$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2720$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1842$ |
Lunch Menu | 9.03$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.36$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.67$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.33$ |
Cappuccino | 2.25$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.98$ |
Local transport ticket | 1.06$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 25.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 12.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.23$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.23$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.23$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Eggs, x12 | 3.53$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 15.43$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.16$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.24$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.83$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 4.84$ |
Cold medicince, 1 week | 11.22$ |
Hair Shampoo | 2.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.53$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.18$ |
Gym Membership, 1 month | 32.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.48$ |
Doctor's visit | 66.06$ |
Haircut, simple | 12.82$ |
Brand Jeans | 70.46$ |
Brand Sneakers | 83.27$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 421.57$ |
International Primary School, 1 year | 9773$ |