Cost of Living in
Tabor (Stajerska)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1293 | $2538 |
Without rent | $509 | $1941 |
Rent & Utilities | $520.58 | $1019.53 |
Food | $492 | $1112 |
Transport | $37.39 | $111.28 |
Monthly salary after tax | $1512.95 | |
Quality of life | 73.01 | |
Life expectancy | 78.15 | |
Population | 86.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1293 | 127 / 204 |
Without rent | $509 | 44 / 204 |
Rent & Utilities | $520.58 | 49 / 204 |
Food | $492 | 182 / 204 |
Transport | $37.39 | 57 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 333.92$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 377.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 739.65$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 722.82$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 117.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 268.93$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 33.41$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2754$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2174$ |
Lunch Menu | 9.44$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.14$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.61$ |
Cappuccino | 1.85$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.01$ |
Local transport ticket | 2.4$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 41.17$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.31$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Eggs, x12 | 3.81$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.23$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.44$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.67$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.58$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.6$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 4.94$ |
Cold medicince, 1 week | 11.44$ |
Hair Shampoo | 3.45$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.05$ |
Gym Membership, 1 month | 45.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.2$ |
Doctor's visit | 49.37$ |
Haircut, simple | 8.78$ |
Brand Jeans | 73.3$ |
Brand Sneakers | 110.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 497.67$ |
International Primary School, 1 year | 7965$ |