Cost of Living in
Zuzemberk

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $899 | $2226 |
Without rent | $467 | $1368 |
Rent & Utilities | $472.65 | $835.97 |
Food | $401 | $1253 |
Transport | $46.88 | $127.63 |
Monthly salary after tax | $1077.07 | |
Quality of life | 64.56 | |
Life expectancy | 65.19 | |
Population | 48.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $899 | 15 / 204 |
Without rent | $467 | 10 / 204 |
Rent & Utilities | $472.65 | 31 / 204 |
Food | $401 | 76 / 204 |
Transport | $46.88 | 146 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 552.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 346.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 777.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 544.54$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 189.18$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.17$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4097$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3177$ |
Lunch Menu | 8.69$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 62.92$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.54$ |
Cappuccino | 1.94$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.13$ |
Local transport ticket | 1.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.88$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.77$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.83$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.22$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.48$ |
Eggs, x12 | 2.99$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.99$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.89$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.01$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.58$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.53$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cigarette pack | 5.56$ |
Cold medicince, 1 week | 9.39$ |
Hair Shampoo | 3.72$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.02$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.02$ |
Gym Membership, 1 month | 44.9$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.48$ |
Doctor's visit | 33.13$ |
Haircut, simple | 6.87$ |
Brand Jeans | 72.77$ |
Brand Sneakers | 139.14$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 265.34$ |
International Primary School, 1 year | 2647$ |