Cost of Living in
Mirna Pec

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1092 | $2328 |
Without rent | $475 | $1407 |
Rent & Utilities | $420.78 | $754.18 |
Food | $468 | $883 |
Transport | $60.46 | $155.06 |
Monthly salary after tax | $1141.42 | |
Quality of life | 58.6 | |
Life expectancy | 76.26 | |
Population | 59.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1092 | 59 / 204 |
Without rent | $475 | 14 / 204 |
Rent & Utilities | $420.78 | 24 / 204 |
Food | $468 | 153 / 204 |
Transport | $60.46 | 183 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 462.97$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 312.61$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 713.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 698.46$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 130.68$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 178.65$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 34.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.26$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3821$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3163$ |
Lunch Menu | 9.56$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.71$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.12$ |
Cappuccino | 2.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.02$ |
Local transport ticket | 1.74$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 37.88$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.51$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.86$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.48$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.08$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Eggs, x12 | 3.66$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.16$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.41$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.7$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.94$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.95$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cigarette pack | 4.96$ |
Cold medicince, 1 week | 9.67$ |
Hair Shampoo | 3.9$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.26$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.83$ |
Gym Membership, 1 month | 42.72$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.27$ |
Doctor's visit | 34.69$ |
Haircut, simple | 7.66$ |
Brand Jeans | 70.29$ |
Brand Sneakers | 132.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 243.04$ |
International Primary School, 1 year | 2007$ |