Cost of Living in
Sentjernej

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1315 | $3000 |
Without rent | $666 | $1988 |
Rent & Utilities | $595.65 | $763.16 |
Food | $509 | $1026 |
Transport | $58.31 | $141.47 |
Monthly salary after tax | $1175.52 | |
Quality of life | 62.8 | |
Life expectancy | 72.49 | |
Population | 121.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1315 | 132 / 204 |
Without rent | $666 | 163 / 204 |
Rent & Utilities | $595.65 | 84 / 204 |
Food | $509 | 189 / 204 |
Transport | $58.31 | 173 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 542.98$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 403.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1007.8$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 634.79$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 157.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.28$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3342$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2010$ |
Lunch Menu | 13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.87$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.4$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.04$ |
Cappuccino | 2.18$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.05$ |
Local transport ticket | 1.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.59$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.84$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.91$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.19$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.48$ |
Eggs, x12 | 3.18$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.12$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.8$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.26$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.66$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.09$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.92$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.7$ |
Cigarette pack | 5.45$ |
Cold medicince, 1 week | 6.58$ |
Hair Shampoo | 2.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.11$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.32$ |
Gym Membership, 1 month | 54.89$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.99$ |
Doctor's visit | 35.71$ |
Haircut, simple | 8.07$ |
Brand Jeans | 97.13$ |
Brand Sneakers | 92.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 269.39$ |
International Primary School, 1 year | 17606$ |