Cost of Living in
Recica

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1218 | $3317 |
Without rent | $585 | $1843 |
Rent & Utilities | $961.84 | $1816.99 |
Food | $511 | $1102 |
Transport | $65.86 | $167.4 |
Monthly salary after tax | $1676.89 | |
Quality of life | 88.18 | |
Life expectancy | 66.86 | |
Population | 266.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1218 | 100 / 204 |
Without rent | $585 | 111 / 204 |
Rent & Utilities | $961.84 | 203 / 204 |
Food | $511 | 191 / 204 |
Transport | $65.86 | 189 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 735.23$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 565.99$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1229.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1386.36$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 137.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 220.01$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 35.22$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.47$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6181$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4637$ |
Lunch Menu | 13.9$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.89$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.12$ |
Cappuccino | 2.22$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.2$ |
Local transport ticket | 1.52$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.82$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.67$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.84$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.63$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Eggs, x12 | 3.92$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 14.79$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.87$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.35$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.6$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.66$ |
Cigarette pack | 4.87$ |
Cold medicince, 1 week | 7.79$ |
Hair Shampoo | 3.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.66$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.63$ |
Gym Membership, 1 month | 57.02$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.04$ |
Doctor's visit | 58.43$ |
Haircut, simple | 13.17$ |
Brand Jeans | 88.99$ |
Brand Sneakers | 84.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 462.24$ |
International Primary School, 1 year | 13634$ |