Cost of Living in
Izola (Istria )

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1453 | $3586 |
Without rent | $833 | $2309 |
Rent & Utilities | $692.9 | $1205.4 |
Food | $594 | $1284 |
Transport | $64.07 | $202.56 |
Monthly salary after tax | $2014.47 | |
Quality of life | 88.8 | |
Life expectancy | 74.96 | |
Population | 198.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1453 | 166 / 204 |
Without rent | $833 | 201 / 204 |
Rent & Utilities | $692.9 | 139 / 204 |
Food | $594 | 201 / 204 |
Transport | $64.07 | 188 / 204 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 676.44$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 417.54$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1362.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 635.14$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 154.43$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 245.06$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 33.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5214$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2221$ |
Lunch Menu | 13.69$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 73.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.34$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.9$ |
Cappuccino | 1.54$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.82$ |
Local transport ticket | 1.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.42$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Eggs, x12 | 3.49$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 12.56$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 20.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.13$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.27$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.21$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.81$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.44$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.53$ |
Cigarette pack | 5.95$ |
Cold medicince, 1 week | 10.96$ |
Hair Shampoo | 2.89$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.2$ |
Gym Membership, 1 month | 40.94$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.6$ |
Doctor's visit | 105.17$ |
Haircut, simple | 15.02$ |
Brand Jeans | 82.04$ |
Brand Sneakers | 98.36$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 530.25$ |
International Primary School, 1 year | 4598$ |