Cost of Living in
Shepparton

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1895 | $4477 |
Without rent | $764 | $3036 |
Rent & Utilities | $1055.68 | $1931.01 |
Food | $586 | $1217 |
Transport | $66.16 | $132.47 |
Monthly salary after tax | $2039.54 | |
Quality of life | 51.38 | |
Life expectancy | 78.05 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 36.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1895 | / |
Without rent | $764 | / |
Rent & Utilities | $1055.68 | / |
Food | $586 | / |
Transport | $66.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1088.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 907.83$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1597.49$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1305.18$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 104.67$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 177.26$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 45.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.56$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6909$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4952$ |
Lunch Menu | 13.54$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 72.75$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.8$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.67$ |
Cappuccino | 4.19$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.09$ |
Local transport ticket | 1.95$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 86.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.34$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.26$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.85$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.75$ |
Eggs, x12 | 3.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.43$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.91$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.44$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.31$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.89$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.63$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.41$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.92$ |
Cigarette pack | 31.29$ |
Cold medicince, 1 week | 7.64$ |
Hair Shampoo | 7.06$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.15$ |
Gym Membership, 1 month | 56.5$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 17.88$ |
Doctor's visit | 55.26$ |
Haircut, simple | 17.06$ |
Brand Jeans | 73.59$ |
Brand Sneakers | 121.83$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 2288.45$ |
International Primary School, 1 year | 18840$ |