Cost of Living in
Kaffrine

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $918 | $3470 |
Without rent | $467 | $1817 |
Rent & Utilities | $379.88 | $1496.42 |
Food | $351 | $1013 |
Transport | $97.18 | $258.58 |
Monthly salary after tax | $389.89 | |
Quality of life | 38.6 | |
Life expectancy | 72.39 | |
Population | 306.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $918 | / |
Without rent | $467 | / |
Rent & Utilities | $379.88 | / |
Food | $351 | / |
Transport | $97.18 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 363.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 337.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2352.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 875.2$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 69.96$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 141.61$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 55.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2879$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1160$ |
Lunch Menu | 2.64$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 66.82$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.24$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.59$ |
Cappuccino | 3.99$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.09$ |
Local transport ticket | 0.44$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 21.01$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.01$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.49$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.7$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Eggs, x12 | 2.6$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 14.53$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.71$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.02$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 1.69$ |
Cold medicince, 1 week | 4.96$ |
Hair Shampoo | 3.09$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.61$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.81$ |
Gym Membership, 1 month | 68.8$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 9.99$ |
Doctor's visit | 30.48$ |
Haircut, simple | 8.3$ |
Brand Jeans | 59.44$ |
Brand Sneakers | 75.12$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 238.03$ |
International Primary School, 1 year | 6821$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Thies | |
2 | Koussanar | |
3 | Pikine | |
4 | Kedougou | |
5 | Kebemer | |
6 | Louga | |
7 | Bakel | |
8 | Saint-Louis | |
9 | Velingara | |
10 | Sedhiou | |
11 | Linguere | |
12 | Paoskoto | |
13 | Diourbel | |
14 | Dakar | |
15 | Ndoffane | |
16 | Guediawaye | |
17 | Khombole | |
18 | Kaffrine | |
19 | Kaolack | |
20 | Koungheul | |
21 | Bignona | |
22 | Tivaouane | |
23 | Dagana | |
24 | Matam | |
25 | Rufisque | |
26 | Tambacounda | |
27 | Ziguinchor | |
28 | Fatick | |
29 | Diamniadio | |
30 | Kolda | |