Cost of Living in
Diamniadio

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $828 | $2872 |
Without rent | $454 | $1557 |
Rent & Utilities | $383.34 | $1710.46 |
Food | $374 | $940 |
Transport | $92.3 | $236.39 |
Monthly salary after tax | $378.43 | |
Quality of life | 32.01 | |
Life expectancy | 65.58 | |
Population | 211.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $828 | / |
Without rent | $454 | / |
Rent & Utilities | $383.34 | / |
Food | $374 | / |
Transport | $92.3 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 354.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 249.49$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2890.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 839.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 88.64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 133.24$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 54.23$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.15$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2220$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1699$ |
Lunch Menu | 3.36$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 55.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.58$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cappuccino | 3.79$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.26$ |
Local transport ticket | 0.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 32.31$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.95$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.25$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Eggs, x12 | 2.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.85$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.72$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.79$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.97$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.64$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.75$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.07$ |
Cigarette pack | 1.51$ |
Cold medicince, 1 week | 5.5$ |
Hair Shampoo | 4.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.96$ |
Gym Membership, 1 month | 55.33$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.87$ |
Doctor's visit | 30.31$ |
Haircut, simple | 9.97$ |
Brand Jeans | 68.28$ |
Brand Sneakers | 90.81$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 210.15$ |
International Primary School, 1 year | 7726$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Thies | |
2 | Koussanar | |
3 | Pikine | |
4 | Kedougou | |
5 | Kebemer | |
6 | Louga | |
7 | Bakel | |
8 | Saint-Louis | |
9 | Velingara | |
10 | Sedhiou | |
11 | Linguere | |
12 | Paoskoto | |
13 | Diourbel | |
14 | Dakar | |
15 | Ndoffane | |
16 | Guediawaye | |
17 | Khombole | |
18 | Kaffrine | |
19 | Kaolack | |
20 | Koungheul | |
21 | Bignona | |
22 | Tivaouane | |
23 | Dagana | |
24 | Matam | |
25 | Rufisque | |
26 | Tambacounda | |
27 | Ziguinchor | |
28 | Fatick | |
29 | Diamniadio | |
30 | Kolda | |