Cost of Living in
Peterborough

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2043 | $3647 |
Without rent | $816 | $2870 |
Rent & Utilities | $1014.51 | $1427.2 |
Food | $445 | $1507 |
Transport | $81.66 | $236.35 |
Monthly salary after tax | $3517.32 | |
Quality of life | 79.04 | |
Life expectancy | 70.29 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 40.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2043 | / |
Without rent | $816 | / |
Rent & Utilities | $1014.51 | / |
Food | $445 | / |
Transport | $81.66 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 984.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 737.96$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2352.44$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1046.13$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 88.43$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 136.58$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 42.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.09$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5529$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4718$ |
Lunch Menu | 14.71$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 76.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.57$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.33$ |
Cappuccino | 3.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.77$ |
Local transport ticket | 3.03$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 108.58$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.46$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.21$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.64$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Eggs, x12 | 5.46$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.33$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.96$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.52$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.49$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.06$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.06$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.27$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.3$ |
Cigarette pack | 27.11$ |
Cold medicince, 1 week | 6.86$ |
Hair Shampoo | 8.69$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.4$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.66$ |
Gym Membership, 1 month | 44.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.54$ |
Doctor's visit | 46.15$ |
Haircut, simple | 20.83$ |
Brand Jeans | 90.11$ |
Brand Sneakers | 130.01$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1618.73$ |
International Primary School, 1 year | 18702$ |