Cost of Living in
Maynas

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $747 | $1857 |
Without rent | $490 | $1434 |
Rent & Utilities | $218 | $467.81 |
Food | $332 | $861 |
Transport | $70.77 | $231.18 |
Monthly salary after tax | $533.92 | |
Quality of life | 26.52 | |
Population | 347.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $747 | 78 / 81 |
Without rent | $490 | 79 / 81 |
Rent & Utilities | $218 | 63 / 81 |
Food | $332 | 81 / 81 |
Transport | $70.77 | 66 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 249.92$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 234.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 624.24$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 439.56$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 24.81$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 38.63$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.81$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.37$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2027$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1778$ |
Lunch Menu | 4.72$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.12$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.47$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3$ |
Cappuccino | 3.73$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.65$ |
Local transport ticket | 0.59$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.54$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.5$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.95$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.9$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.64$ |
Eggs, x12 | 2.33$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.7$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.3$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.83$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.84$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.43$ |
Cigarette pack | 6.77$ |
Cold medicince, 1 week | 9.82$ |
Hair Shampoo | 4.61$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.44$ |
Gym Membership, 1 month | 23.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.19$ |
Doctor's visit | 18.62$ |
Haircut, simple | 4.68$ |
Brand Jeans | 74.95$ |
Brand Sneakers | 59.13$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 164.56$ |
International Primary School, 1 year | 2526$ |