Cost of Living in
La Convencion

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $533 | $1138 |
Without rent | $247 | $1010 |
Rent & Utilities | $175.53 | $364.42 |
Food | $207 | $510 |
Transport | $60.91 | $132.92 |
Monthly salary after tax | $343.31 | |
Quality of life | 27.47 | |
Population | 156.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $533 | 46 / 81 |
Without rent | $247 | 8 / 81 |
Rent & Utilities | $175.53 | 26 / 81 |
Food | $207 | 60 / 81 |
Transport | $60.91 | 38 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 161.37$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 120.09$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 638.04$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 242.93$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 45.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 76.64$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.08$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.17$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2826$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2538$ |
Lunch Menu | 3.34$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.87$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.3$ |
Cappuccino | 3.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.63$ |
Local transport ticket | 0.4$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 73.79$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.64$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.72$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Eggs, x12 | 1.91$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.04$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.73$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.7$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.92$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.67$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.99$ |
Cigarette pack | 7.5$ |
Cold medicince, 1 week | 5.97$ |
Hair Shampoo | 4.1$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.22$ |
Gym Membership, 1 month | 24.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.78$ |
Doctor's visit | 25.93$ |
Haircut, simple | 4.64$ |
Brand Jeans | 41.64$ |
Brand Sneakers | 64.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 164.09$ |
International Primary School, 1 year | 2602$ |