Cost of Living in
Junin (Peru)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $588 | $1441 |
Without rent | $273 | $765 |
Rent & Utilities | $188.83 | $409.2 |
Food | $188 | $511 |
Transport | $59.15 | $150.04 |
Monthly salary after tax | $364.63 | |
Quality of life | 36.63 | |
Population | 157.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $588 | 72 / 81 |
Without rent | $273 | 26 / 81 |
Rent & Utilities | $188.83 | 34 / 81 |
Food | $188 | 46 / 81 |
Transport | $59.15 | 34 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 113.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 105.07$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 645.4$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 202.56$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 42.32$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 79.12$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.77$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.98$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2362$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2179$ |
Lunch Menu | 2.76$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 5.22$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.29$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.15$ |
Cappuccino | 3.55$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.54$ |
Local transport ticket | 0.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 75.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.84$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.45$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Eggs, x12 | 2.21$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.21$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.08$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.64$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.73$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.68$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cigarette pack | 7.15$ |
Cold medicince, 1 week | 8.54$ |
Hair Shampoo | 4.4$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.53$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.23$ |
Gym Membership, 1 month | 29.49$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.35$ |
Doctor's visit | 30.86$ |
Haircut, simple | 3.84$ |
Brand Jeans | 34.05$ |
Brand Sneakers | 52.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 196.76$ |
International Primary School, 1 year | 2672$ |