Cost of Living in
Chanchamayo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $449 | $1367 |
Without rent | $262 | $1051 |
Rent & Utilities | $169.03 | $323.85 |
Food | $216 | $449 |
Transport | $51.34 | $158.54 |
Monthly salary after tax | $363.44 | |
Quality of life | 36.12 | |
Population | 153.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $449 | 25 / 81 |
Without rent | $262 | 16 / 81 |
Rent & Utilities | $169.03 | 18 / 81 |
Food | $216 | 71 / 81 |
Transport | $51.34 | 6 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 135.35$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 103.6$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 589.05$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 256.74$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 43.57$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 77.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.25$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.75$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2616$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2567$ |
Lunch Menu | 3.3$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 5.68$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.46$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.25$ |
Cappuccino | 3.46$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 0.47$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 68.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.02$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 2.31$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.55$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.71$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.8$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.99$ |
Cigarette pack | 6.05$ |
Cold medicince, 1 week | 6.58$ |
Hair Shampoo | 4.44$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.5$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.98$ |
Gym Membership, 1 month | 22.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.03$ |
Doctor's visit | 24.56$ |
Haircut, simple | 3.23$ |
Brand Jeans | 47.15$ |
Brand Sneakers | 63.08$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 169.52$ |
International Primary School, 1 year | 3213$ |