Cost of Living in
Carabaya

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $550 | $1176 |
Without rent | $312 | $764 |
Rent & Utilities | $178.45 | $426.16 |
Food | $207 | $396 |
Transport | $69.57 | $153.12 |
Monthly salary after tax | $399.89 | |
Quality of life | 31.97 | |
Population | 171.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $550 | 51 / 81 |
Without rent | $312 | 50 / 81 |
Rent & Utilities | $178.45 | 27 / 81 |
Food | $207 | 60 / 81 |
Transport | $69.57 | 63 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 130.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 101.88$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 783.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 174.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 46.74$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 84.03$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.34$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3293$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2950$ |
Lunch Menu | 2.77$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.05$ |
Cappuccino | 2.72$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.31$ |
Local transport ticket | 0.44$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.83$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.36$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.26$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 1.78$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.58$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.11$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.04$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.93$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 8.23$ |
Cold medicince, 1 week | 7.83$ |
Hair Shampoo | 4.72$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.43$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.04$ |
Gym Membership, 1 month | 24.55$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.42$ |
Doctor's visit | 24.23$ |
Haircut, simple | 3.77$ |
Brand Jeans | 34.69$ |
Brand Sneakers | 47.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 203.97$ |
International Primary School, 1 year | 3188$ |