Cost of Living in
Cajamarca (Peru)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $399 | $1073 |
Without rent | $320 | $795 |
Rent & Utilities | $200.62 | $405.83 |
Food | $153 | $530 |
Transport | $66.57 | $167.06 |
Monthly salary after tax | $297.99 | |
Quality of life | 31.2 | |
Population | 157.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $399 | 1 / 81 |
Without rent | $320 | 53 / 81 |
Rent & Utilities | $200.62 | 50 / 81 |
Food | $153 | 10 / 81 |
Transport | $66.57 | 59 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 160.95$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 110.35$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 745.06$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 192.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 46.11$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.04$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.72$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2949$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2572$ |
Lunch Menu | 3.09$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.14$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.53$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.87$ |
Cappuccino | 2.78$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.45$ |
Local transport ticket | 0.51$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 56.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 12.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 2.36$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.26$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.66$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.8$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.16$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.13$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cigarette pack | 6.37$ |
Cold medicince, 1 week | 6.13$ |
Hair Shampoo | 4.73$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.47$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.19$ |
Gym Membership, 1 month | 22.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.07$ |
Doctor's visit | 30.45$ |
Haircut, simple | 3.46$ |
Brand Jeans | 45.49$ |
Brand Sneakers | 66.11$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.85$ |
International Primary School, 1 year | 2551$ |